Asztma
Mi Az Asztma?
Az asthma bronchiale a légutak gyulladásos megbetegedése, melyben számos tényező vesz részt. A gyulladás következtében a hörgők görcse (obstructiója) és fokozott nyáktermelés lép fel és a nyák állapota is megváltozik. Klinikai képben ez nehezített légzésben, zihálásban, fulladásban száraz köhögésben nyilvánul meg. Asthmára jellemző a hörgőgörcs spontán vagy gyógyszerekre bekövetkező javulása/reverzibilitása.
Kiváltó tényezők
- a gyermekkori asthma 70-80%-a allergiás eredetű
- terhelés kiváltotta asthma önálló entitásként és az egyéb asthmás kórképek részeként is fontos szerepet játszik
- vírusfertozések, mely az akut panaszok akár 80%-ért is felelősek lehetnek.
- aspirin indukálta asthma (gyermekkorban ritka)
- éjszakai asthmában szerepet játszhat a gastrooesophagealis reflux (visszacsorgás a gyomorból a nyelőcsőbe)
Tünetek
- száraz, fujtós köhögés
- zihálás sípolás, mellkasi húzás
- éjszakai vagy terhelés után fellépő köhécselés
Ezen tünetek elsősorban éjszaka, hajnaltájban, terhelés után és főleg fiatalabb gyermekeknél, kisdedeknél vírus infekcióhoz kapcsolódóan lépnek fel.
Diagnózis
A diagnózis legelső és egyik legfontosabb lépése a gondos anamnézis/kórelőzmény felvétele. Itt tárhatóak fel azok a kiváltó tényezők, amelyek fontos szerepet játszanak az állapot kiváltásában és romlásában. Az anamnézis követi természetesen a beteg fizikális vizsgálata. Allergia tesztnél a kiváltó allergéneket keressük. 5-6 éves kor felett a diagnózis alapját képezi a légzésfunkciós vizsgálat. Mellkas röntgen csak szövődmény gyanúja esetén illetve az első kivizsgálásnál javasolt. Lehetőség van a kilégzett levegő NO tartalmának a meghatározására is, mely a légúti gyulladás mértékére utal.